Papierowy CRF charakteryzuje się niskim kosztem przygotowania, w jego przypadku pojawiają się jednak problemy ze zbieraniem materiałów płynących z badań obserwacyjnych, z dostępem do nich, a także z wprowadzaniem danych. Alternatywą są elektroniczne oprogramowania, które zdecydowanie ułatwiają proces i gwarantują badaczom szereg udogodnień. Jakie są najważniejsze funkcjonalności takiego systemu?
Cyfrowe oprogramowania do badań obserwacyjnych umożliwiają m.in. stałą kontrolę nad jakością wprowadzanych danych oraz nanoszenie zmian, jeśli pojawiły się różnego rodzaju błędy. To zdecydowana przewaga nad formularzami papierowymi, w przypadku których zmiany są trudniejsze do wdrożenia oraz wymagają więcej czasu.
Taką kontrolę jakości zapewnia m.in. system eCRF.biz™, który gwarantuje pełną dostępność przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, a także pozwala na bieżące śledzenie historii wprowadzanych zmian. Sprawia to, że reakcja na działania niepożądane jest zdecydowanie szybsza, co zdecydowanie wpływa na wzrost jakości badania obserwacyjnego realizowanego cyfrowo.
Choć system eCRF.biz™ został już opracowany i wdrożony do działania, to wcale nie oznacza to, że zespół badawczy nie może dopasować pewnych funkcji do swoich potrzeb. Jest to możliwe dzięki konfigurowalności systemu do danego badania obserwacyjnego, co robi się z pomocą ekspertów odpowiadających za to oprogramowanie.
Jest więc ono bardzo elastyczne w działaniu i zespoły badawcze nie muszą obawiać się, że będzie ono działało ograniczająco, uniemożliwiając konfigurację do własnych potrzeb.
Dzięki cyfrowemu przeprowadzaniu badań obserwacyjnych można szybko transferować dane z zewnętrznych źródeł i integrować je z laboratoriami. Pozwala to sprawniej reagować na jakiekolwiek zmiany oraz zarządzać projektem badania obserwacyjnego. Nie jest to możliwe w przypadku kwestionariuszy papierowych, dlatego też warianty elektroniczne zyskały w tym zakresie bardzo dużą przewagę i będą zyskiwać ją również w przyszłości.
Przeprowadzanie badań obserwacyjnych przy użyciu cyfrowego systemu eCRF.biz™ gwarantuje też pełne bezpieczeństwo danych i to na wielu różnych poziomach. Wynika to z licznych zabezpieczeń zastosowanych przy tworzeniu systemu, które obejmują m.in. dostęp dzięki szyfrowanym połączeniom, regularne tworzenie zapasowych kopii oraz rejestrowanie wszystkich osób, które mają dostęp do systemu badania obserwacyjnego.
Jak doskonale widać przygotowywanie badań obserwacyjnych przy użyciu cyfrowych systemów to szereg praktycznych korzyści, dlatego też coraz więcej zespołów korzysta z takiego rozwiązania. Oczywiście wymaga to więcej pracy na etapie przygotowawczym, jednak wiele firm przekonało się o tym, że wysiłek włożony na samym początku procentuje na etapie zakończenia badania obserwacyjnego, gdy uzyskuje się wyniki do analizy.